Forteca Świerklany

IV liga – grupa: śląska II – Aktualności, Wyniki, Mecze, Tabele, Statystyki

1. Nazwa klubu: Ludowy Klub Sportowy Forteca Świerklany.
2. Data założenia: styczeń 1967 rok.
3. Barwy: biało-niebieskie.
4. Największe sukcesy: sezon 1975/76 awans do klasy „B”,
sezon 1985/86 awans do klasy „A”, sezon 1996/97 awans do klasy „A”, sezon 2009/2010 mistrzostwo klasy „A” oraz awans do ligi okręgowej, sezon 2011/2012 mistrzostwo klasy okręgowej. Sezon 2014/15 zdobycie trzeciego miejsca w IV lidze. Sezon 2020/21 zdobycie drugiego miejsca w klasie okręgowej.
5. Zasłużeni działacze:
Jerzy Piksa – pierwszy Prezes, +Zygmunt Piksa , +Alfred Piksa, +Henryk Ciemienga, Alojzy Szulik- pierwsi działacze +Maksymilian Koziołek Prezes Klubu,

+Robert Karwot – Prezes Klubu, nadzorował budowę boiska sportowego

+Edward Mrowiec 10-cio letni Prezes Klubu, nadzorował budowę pawilonu sportowego klubu.

+Feliks Kuźnik, kilkunastoletni działacz klubu, współpracował z w/w prezesami.

Ochojski Piotr, +Sobocik Hubert, +Krótki Alojzy, Brzostek Tomasz, Stania Andrzej  ,Prezesi Klubu,

Rufin Olma – wieloletni gospodarz.

Kafka Piotr – Prezes SKATA, wieloletni działacz, współzałożyciel sekcji skata.

Macionczyk Jarosław – wieloletni działacz i obecny Prezes – od roku 2007, brał udział przy budowie nowego stadionu i zaplecza sportowego przy ul Zamkowej.

Klyta Krzysztof, +Horzela Andrzej, Horzela Janusz, Piksa Marcin, Sobik Tomasz, Smyczyk Edward, Białecki Walerian, Baron Eugeniusz, Baron Kazimierz, Mrowiec Czesław, Szypuła Stanisław, Herman Leon, Macionczyk Edward, Macionczyk Jan, +Pawela Wojciech, Skorupa Piotr, – wieloletni Członkowie Zarządu.
6. Najwybitniejsi piłkarze, wychowankowie FORTECY – seniorzy: +Jerzy Olma, +Tadeusz Olma liderzy zespołu z lat 70, Zbigniew Cofalik, +Bernard Kodura – liderzy zespołu z lat 80, od roku 1990 Leszek Bernacki, Henryk Fajkis, +Piotr Samol, Janusz Salamon, Damian Olma, Adam Matuszczyk, od roku 2000 – Arkadiusz Kłobut, Lukasz Olszewski, Adam Machulec, Tomasz Sobik, od roku 2010 –  Dawid Gasidło, Maciej Wieczorek, Sławomir Musiolik, Szymon Uliarczyk, Adam Ucher, Bartłomiej Polok, od roku 2021 – Miłosz Misala, Artur Oślislok.
7. Najwybitniejsi szkoleniowcy Klubu: +Jerzy Olma – wprowadził zespół po raz pierwszy do „A” klasy, +Piotr Samol – powtórzył sukces 10 lat pózniej, Daniel Trzaska – prowadził zespół seniorów przez 5 lat zdobywając 2 i 3 miejsce w lidze A klasy, Bogdan Cichy – założyciel szkółki młodzieżowej i pierwszej grupy trampkarzy rocznika 1992 oraz 1994, Edward Smyczyk trener bramkarzy, juniorów oraz seniorów, Tomasz Pieczka trener trampkarzy, juniorów, Janusz Należyty – zdobył z seniorami 2 i 3 miejsce w lidze A klasy, Piotr Hauder zdobył mistrzostwo klasy A w sezonie 2009/10, zdobył mistrzostwo ligi okręgowej w sezonie 2011/12, Robert Żbikowski zdobył III miejsce w IV lidze. Marek Kąsek – awansował z drużyną rocznika 2007 oraz 2011 do śląskiej I ligi wojewódzkiej, Robert Piekarski występował z drużyną rocznika 2007 w II lidze śląskiej, z powodzeniem i dobrymi wynikami drużyny młodzieżowe prowadzą Mateusz Klyta, Patryk Wita,  Robert Piekarski, Wojciech Dzierżengaprowadzi drużynę seniorów w lidze okręgowej nieprzerwanie przez 7 lat, wywalczył 3 miejsce w sezonie 2018/19, 4 miejsce w sezonie 2019/20, 2 miejsce w sezonie 2020/21, prowadził drużynę dwa razy w finale Pucharu Podokręgu Rybnik, gdzie przegraliśmy z GKS Jastrzębie i Unią Książenice.

8. Historia Obiektu:
1967-1969 wybudowano boisko sportowe przy ul. 3-go Maja,
1977-1981 wybudowano pawilon sportowy przy ul. 3-go Maja ,
1983 wykonano drenaż boiska przy ul. 3-go Maja,
2007 oddanie do użytku nowego stadionu ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem przy ul. Zamkowej.
2007-2011  korzystania z szatni szkolnej budynku Gimnazjum Świerklany.
2009 rozpoczęcie budowy nowego zaplecza sportowego dla stadionu i klubu. 26 wrzesień 2010 oddano do użytku nowe zaplecze przy ul. Zamkowej 6A.

2012 – budowa nowego dojścia do trybuny stadionu, budowa trybuny dla kibiców przyjezdnych – oddano wrzesień 2012 rok.

15.05.2023 – rozpoczęcie remontu nawierzchni boisk – wymiana nawierzchni, oświetlenia, zegara.

20.09.2023 – oddano do użytku odbiorem budowlanym stadion po przeprowadzonym remoncie wymiany nawierzchni, oświetlenia, chodników, płotu, zegara.

21.09.2023 – dokonano odbioru boiska i dopuszczenie do rozgrywek po remoncie przez Podokręg Rybnik.

9. Inne wydarzenia: 11.05.2001r przekształcenie nazwy z LZS na LKS, – 17.11.1991 założenie sekcji SKATA w klubie. – 17.03.2011 zmiana adresu siedziby Klubu- LKS FORTECA Świerklany, ul. Zamkowa 6A, 44-266 Świerklany.

10. Zawodnicy transferowani, do FORTECY z przeszłością ligową: Piotr Kuś, Tomasz Świerzyński, Adam Wrzask, Mateusz Łobaczewski, Bartłomiej Sikorski, Kamil Kuczok, Kamil Pająk, Piotr Pastuszak, Robert Żbikowski, Radosław Żbikowski, Wojciech Dzierżenga, Dariusz Halszka, Tomasz Zmuda, Błażej Byczek, Kamil Pancer, Rafał Pokorny, Aleksander Pluta, Artur Gać, Adrian Suchanek, Karol Bochenek, Tomasz Juraszek, Damian Getler, Maciej Kasprzak, Paweł Gryta, Robert Lapczyk, Adrian Kopacz, Radosław Kalisz, Kamil Gorzała, Tomasz Czerniak, Jakub Legierski, Wojciech Wikar, Dawid Brodawka, Dawid Łyżwa, Daniel Podbioł, Mateusz Bennek,

11. Zawodnicy wytransferowani z FORTECY do wyższych lig: Piotr Pastuszak – III liga Polonia Łaziska, Sławomir Musiolik (wychowanek) – I liga Zagłębie Sosnowiec, Bartłomiej Polok (wychowanek) – II liga ROW Rybnik, Kamil Kuczok – III liga Unia Turza, Bartłomiej Sikorski – III liga Unia Turza., Miłosz Misala (wychowanek) – I liga GKS Jastrzębie.

12. Reprezentanci Polski ( wychowankowie FORTECY ) – Dawid Mazurek – Reprezentacja Polski U-15, obecnie zawodnik Górnika Zabrze.