Forteca Świerklany

IV liga – grupa: śląska II – Aktualności, Wyniki, Mecze, Tabele, Statystyki

55-lecie klubu.

30 maja, 2022 |

Założyciele klubu: z lewej Alojzy Holesz i Jerzy Piksa Pierwszy Prezes Klubu.
Zarząd Klubu wraz z założycielami i sołtysami
z lewej: Prezes FORTECY, Wiceprezes Podokręgu Rybnik Leszek Brzoza i Prezes Podokręgu Andrzej Paulus
Prezes Klubu i Wójt Gminy Świerklany

HISTORIA FORTECY ŚWIERKLANY – 55 LECIE

Historia Ludowego Zespołu Sportowego FORTECA Świerklany, później zmieniona na Ludowego Klubu Sportowego Forteca Świerklany sięga roku 1967, kiedy to grupa młodych Świerklańskich piłkarzy postanowiła utworzyć w naszej miejscowości klub piłkarski. Takie osoby jak Jerzy Piksa, Alojzy Holesz, Zygmunt Piksa Henryk Ciemienga i Alojzy Szulik zapisali się w karcie Świerklańskiej piłki.

Nazwę klubu skojarzono z zabudowaniami fortyfikacyjnymi dawnego dworu przy ulicy 3-go Maja, który sąsiadował ze starym stadionem, na barwy klubu przyjęto kolor biało-niebieski.

Forteca w swej 55 historii miała  9 Prezesów, pierwszym Prezesem podczas zakładania klubu został Jerzy Piksa, który wraz z kolegami podjął się załatwienia wszystkich spraw formalnych związanych z rejestracją klubu i zgłoszeniem do rozgrywek w klasie C. Jak klub założono, to nie było jeszcze boiska i przez 4 lata drużyna Fortecy rozgrywała mecze jako gospodarz w sąsiednich miejscowościach, w Rogoźnej, Jankowicach i Gogołowej.

Boisko wybudowano na farskich łąkach przy ul. 3-go Maja a oddano do użytku w 1971 roku. Czasy te w porównaniu do obecnych były trudne, mecze rozgrywano bez szatni, bez ciepłej wody, szatnie mieściły się w prywatnych domach u Państwa Ciemięgów i Herok, później w starym autobusie na terenie boiska, za łaźnie, gdzie można było się umyć po meczu służyła rzeka Szotkówka która sąsiadowała z boiskiem. W obecnej chwili jest to dla nas niewyobrażalne, ale takie były początki Fortecy Świerklany.

W roku 1977 utworzony został społeczny komitet budowy pawilonu sportowego, który oddano do użytku w 1981r.

Od roku 1991 Świerklański klub stał się klubem dwusekcyjnym, gdyż powołano do życia sekcję skata sportowego.

W roku 2002 w klubie z inicjatywy Bogdana Cichy została powołana do życia szkółka piłkarska, która miała za zadanie powoływać grupy młodzieżowe, zaczęliśmy od dwóch grup trampkarzy a dziś mamy dziewięć grup rocznikowych.

Klub korzystał ze starego obiektu sportowego do roku 2006, wtedy obiekt przekazano pod budowę autostrady A1 i go wyburzono. W roku 2005, kiedy już wiedzieliśmy, że będziemy się wyprowadzać ze starego obiektu, zostały rozpoczęte prace budowy nowego stadionu ale bez zaplecza, które zakończyły się w roku 2007. Przez cztery lata do roku 2010 korzystaliśmy z szatni w sąsiadujących ze stadionem szkołach. Nowe zaplecze, gdzie dziś jesteśmy oddano do użytku w roku 2010.

Klub Forteca liczy 230 członków, Zarząd Klubu 13 osób, Komisja Rewizyjna 3 osoby.

W 55 letniej historii, klubem kierowało jak już było wspomniane 9-ciu prezesów: Jerzy Piksa, Maksymilian Koziołek, Robert Karwot, Edward Mrowiec, Piotr Ochojski, Hubert Sobocik, Tomasz Brzostek, Alojzy Krótki, Andrzej Stania.

Dziesiątym Prezesem Klubu jest Jarosław Macionczyk, który pełni powierzoną funkcję od roku 2007 do nadal.

Sekcja Piłki nożnej ma zgłoszonych do rozgrywek 10 drużyn, 9 młodzieżowych, 1 seniorską w klasie okręgowej, sekcja skata ma zgłoszoną 1 drużynę występującą w 2 lidze. Nasi piłkarze zdobywali czołowe miejsca w rozgrywkach, były awanse jak i spadki, największym osiągnięciem w piłce seniorskiej był awans do 4 ligi, gdzie występowaliśmy 4 Lata zajmując w sezonie 2014/2015 – 3 miejsce, nasza młodzież wielokrotnie zdobywała mistrzostwa podokręgu, największym osiągnięciem były awanse do 1, 2 ligi wojewódzkiej, młodzież zdobywała pierwsze miejsca w turniejach krajowych jak i za granicą. Nasi wychowankowie debiutowali i reprezentowali barwy klubów I, II ligowych, Bartłomiej Polok z rocznika 1998 występował w II ROW Rybnik, Sławomir Musiolik z rocznika 1997 w I ligowym Zagłębiu Sosnowiec, Miłosz Misala aktualnie reprezentuje I ligowy klub GKS Jastrzebie a Dawid Mazurek z rocznika 2007 reprezentuje młodzieżową drużynę Górnika Zabrze i jest podstawowym graczem reprezentacji Polski do lat 15. W tym roku przeprowadziliśmy tez pierwszy raz w historii klubu transfer międzynarodowy pozyskując 15 – letniego gracza z Ukrainy, który już zaliczył debiut w rozgrywkach.

Sekcja skata ma znaczące osiągnięcia zdobyła 2 drużynowe mistrzostwa Polski, zdobyła 7 złotych medali w indywidualnych mistrzostwach Polski oraz 15 srebrnych i 8 brązowych.

Nie sposób było dziś wymienić wszystkich osiągnięć na przestrzeni tych 55 lat działalności klubu.

Na koniec sprawozdania jako Prezes Zarządu Klubu chciałbym podziękować założycielom klubu, byłym Prezesom, Zarządowi obecnemu i byłym Zarządom klubu, trenerom, koordynatorowi naszej szkółki oraz wszystkim pozostałym osobom , którzy tworzyli 55 – cio letnią historię Fortecy Świerklany.

Chciałbym również złożyć podziękowania władzom Gminy Świerklany za coroczne udzielanie wsparcia finansowego jak również za opiekę nad obiektem, dziękuję kierownictwu Pawilonu Meblowego PIK, który również udziela nam wsparcia finansowego, dziękuję sołtysom oraz wszystkim przyjaciołom, darczyńcom, którzy byli i nadal są z nami.

Nie sposób byłoby ominąć władze sportowe, dziękuję za współpracę zarówno Śląskiemu Związkowi Piłki Nożnej jak Podokręgowi Rybnik oraz klubowi Orzeł Jankowice.

Stwierdzam z całą odpowiedzialnością, że bez Was, bez wsparcia i zaangażowania nie byłoby może tak rozbudowanego, prężnego i tętniącego życiem klubu jakim jest Świerklańska FORTECA, klubu, skupiającego wiele młodzieży i seniorów, klubu spełniającego wytyczone oczekiwania a zarazem klubu uczącego sportowej rywalizacji w duchu dobrego wychowania i poszanowania.

Prezes Zarządu Klubu.

https://slzpn.pl/slaski/zpn/aktualnosci/6604/55-lecie-fortecy-swierklany-z-dziecieca-radoscia

Jubileusz 28.05.2022r.
  • Facebook